Pane prezidente, byznys není důležitější, než lidská práva!

Zase jsme byli obohaceni o názor páně Zemana, který uvedl: "Poněkud mě znepokojuje, že třeba investice typu Uzbekistán jsou ohroženy politikou, která si říká politika ochrany lidských práv a která ve skutečnosti vede k tomu, že když k nám tito lidé nepřijedou." Tak si říkám, jestli zrovna Uzbekistán zachrání náš trh! Karimov je diktátorem v čele Uzbekistánu od roku 1991, kdy vyhrál zfalšované volby. Jeho protivníci a jejich rodiny byli postupně odstraněni, vězňové mučeni. Za posledních 20 let "vyhrál volby" Karimov několikrát, vždy v úžasném poměru kolem 80 až 90%. Zastrašování a tvrdý režim holt měl své výsledky. Největší státem nařízený masakr 21. století (v Andižanu) byl důsledkem okamžitých sankcí EU vůči Uzbekistánu. Jen USA jsou jejich fanoušky nadále (Karimov jim pomohl při napadení sousedního Afganistánu). A vypadá to, že i ČR neodvrátí tvář, aby prodalo své stroje, které nikdo jiný nechce. Je to velmi smutné. Nepřesvědčí nás ani bestiální režim Karimova?  Nechutné metody mučení odpůrců byly převzaty ještě z dob historických, nejodpornějším příkladem je v Uzbekistánu vaření za živa, například byl takto popraven disident Avazov, který byl potrestán, že vykonával úkony své víry ve vězení a odmítl se vzdát náboženství. Když získané posmrtné fotografie Avazova oblétly svět, byl to šok a mnoho zemí prozřelo. Ale my se s Uzbekistánem chceme přátelit a obchodně spolupracovat?

Návštěva prezidenta Karimova byla prozatím odložena. Proti návštěvě v ČR byla již dávno výrazná vlna varování a peticí ze stran mezinárodních i našich organizací, sledujících porušování lidských práv. O to více mě překvapuje pohoršení obchodníků a našeho prezidenta, že pokud k návštěvě Karimova nedojde, jsou ohroženy velké kontrakty za několik miliard. Pan prezident dokonce uvedl, že musíme brát ohledy na naše nezaměstnané a s Uzbekistánem spolupracovat! Cituji: "Myslím, že Česká republika si nemá hrát na velmoc a má respektovat fakt, že je v ní 630 tisíc nezaměstnaných. Těmito neuváženými kroky bychom neměli přispívat k dalšímu zvýšení nezaměstnanosti" míní Zeman. Takže tento diktátor a 7 podepsných dohod vytrhne naši nezaměstnanost? To je snad vtip! Co takhle opravdu začít bojovat proti nezaměstnanosti místo prázdných výmluv?

A co se týká poznámky o velmoci - my si přece nemusíme hrát na velmoc, ale naopak bychom měli být považování za stát slušný, i když malý. Za stát, který neobchoduje se zemí, kde se dějí zvěrstva na obyvatelích. Mohlo by se totiž stát něco mnohem horšího -  že by se od nás odvrátila ta většina slušných zemí, která s nimi neobchoduje a to by mohlo mít opravdu katastrofální dopad na náš export.

Naopak je na místě připomenout, že velmoc typu USA za dob prezidenta Bushe s Uzbekistánem spolupracovala i vojensky při vpádu do Afganistánu. Byl právě proto kritizován, že spolupracuje s "Fidelem Castrem východu".

Naštěstí setkání s Karimovem odmítla i vláda, premiér a vedení hlavního města, omluvili se, že se s ním nemohou setkat z pracovních důvodů. Ráda přiznám, že u mě si tímto získali nějaký ten bodík za jeden dobrý skutek :-) Je jedno, kdo ho pozval, ale bude kritizován určitě mezinárodně ten, kdo ho přijme. Mnoho zemí totiž odmítá spolupracovat se zeměmi, kde jsou tak výrazně porušována lidská práva.

Ono stačí si vzít příklad i z malých čestných obchodníků! Například v Itálii si lidé radši nakoupí v obchodě označeném samolepkou "Nespolupracuji s mafií". Ať už je to nadsázka, nebo pyšné gesto, rozhodně dotyčný italský obchodník by se mohl zapojit do výhodné sítě zásobování, ochrany obchodu, atd. - ale nechce a nebojí se! Mafiánští výběrčí zvaní "pizzo" byli v minulosti postrachem mnoha obchodníků. Moc mafie v tomto ohledu je mizivá a obchodníci s nima nespolupracují - nestydí se nahlas ozvat, že nesouhlasí s praktikami mafie a jsou na to pyšní. Je třeba si uvědomit, že jedině bojem za lidská práva se právě hlasitým odporem a odmítáním spolupráce zlikviduje postupně moc každého, kdo práva porušuje. Jeho podporováním roste i jeho vliv přece...

Člověk, svoboda projevu, pohybu a víry - to jsou věci důležitější než peníze! Nejsem naivní a dobře vím, že se obchoduje s mnoha zeměmi, kde se dějou určité prohřešky proti lidským právům, ale zajít tak daleko, že se spolupracuje s dlouhodobým diktátorem s tak kontroverzní politikou vůči odpůrcům, to je již na hranici obchodní morálky. Jsem ráda, že vláda a ministři to vidí podobně. Jen jaksi pan prezident a skupina podnikatelů, třesoucích se na podpisy smluv, hájí byznys z Uzbekistánem. Já bych byla na svou zemi rozhodně pyšnější, kdyby jsme "nelezli kamsi" každému, kdo nám ukáže hrst zlaťáků...

Autor: Pavla Brychtová | pátek 7.3.2014 7:42 | karma článku: 21,75 | přečteno: 959x