Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vadí vám dušičky nebo Valentýn? Aneb morousové nadávají i na lásku

13. 02. 2014 7:13:22
Svátek zesnulých a svátek zamilovaných - obojí původně křesťanský svátek. Obojí je o vztahu - jedno k zesnulým, druhé k živým. Obojí se slaví cca od 10. století, obojí má původ v Evropě. My slavíme v rodině oba svátky a neděláme z toho žádné drama. Ale kdo nechce, nemusí si ani jednoho z těch svátků přece všímat... __________________________________________________________

dusicky-valentyn.jpg

Ale někteří lidé mají jakousi potřebu právě na Valentýnský svátek zamilovaných každoročně nadávat - a to veřejně. Jak se to blíží, už se množí kritika a důvody, proč tenhle svátek není svátkem. Přitom stačí přijmout fakt, že jako každý máme v kalendáři své jméno a svůj den, tak i tyto svátky již tradičně mají své datum.

Kytičku a svíčku dám babičce na hrob kdykoli v roce, a ráda to dám i na dušičky, kdy je v kalendáři Památka zesnulých. Stejně tak na romantickou večeři můžeme jít také kdykoliv v roce, nejen když je v kalendáři Valentýn. Tulipány manžel nosí na Valentýna, ale i mimo svátek (ví, že je fotím, tak barevně zajímavé mi občas koupí - jsou nafoceny v jednom z minulých blogů).

Kdo nechce, nemusí slavit ani jedno - ale kde se vzala ta potřeba to ostatním zošklivovat? Nikdo nezaplňuje weby články nadávajícími na dušičky - ale jak dokážou někteří nadávat kvůli Valentýnu, to je s podivem. Přitom je to stejné šílenství a stejně komerční záležitost... Mnoha lidem nevadí, že slavíme svátek lidí, co nežijí - cestujeme a dáváme květinové dary na hrob těch, koho jsme měli rádi, ale proč někomu dokáže vadit, že se oslavuje láska k někomu živému?

Opět se totiž množí názory a příspěvky, nadávající už týden před Valentýnem, že je to vnucování, že je to komerce, a že jsou všude kýčovité stojany se srdíčkovými bonboniérami, se spoustou plyšáků a přáníček. Navíc každé květinářství dává stojany před obchod a nabízí kytky se srdíčky, svátek zamilovaných je všude – prostě celkově se množí kritika na zamilované únorové šílenství. Už se včera objevil na blogu i článek mladíka, který to slavit nechce, ale jeho dívka by ráda šla na večeři ve dvou. Opravdu je těžké to pro toho druhého udělat? Když ho slečna zve, třeba tu jednu romantickou večeři by mohl přežít bez mračení :-)

Ptám se tedy, vadí takovým lidem i dušičky? Je to totiž stejná komerce - všude v obchodech a supermarketech jsou stojany se svíčkami, s věnci z polystyrenu, které si nazdobíme, či s věnci již nazdobenými a samozřejmě všude stojany a svíčky obyčejné, či s andílky, červené skleněné válce s krytou baterkou a věčným světýlkem, umělé květiny v trychtýřku na zapíchnutí do země – to vypisuji, aby bylo zřejmé, že je to také záležitost mnoha kýčů, nejen květin. Jo a loni přibylo i množství stojanů se zapalovači různých barev a vzorů, sirky jsou out. Co se týká vkusnějších dekorací hrobů - květinářství také chrlí květináče chryzantém, kytice s černými stužkami a dávají před obchod stojany s věnečky různých velikostí, nebo s květinovými košíky se svící. Všechny obchody nám připomínají, že máme dát květinový dar svojim zesnulým.

Oba svátky jsou tedy prodejci hojně využívány, to je jasné. Rozdíl je v tom, že Valentýna si slaví pouze ti, kdo chtějí - ale na dušičky často holt musí ti, kdož mají v rodině řidičák – je už tradicí rozvést manželku či jiné příbuzné na hroby. Je to mnohem hromadnější mánie z tohoto hlediska. Bohužel, jak známo ze statistik, je to také období zvýšených dopravních nehod, protože vyjíždějí i sváteční řidiči...

Takže - všimněte si, kolik lidí se cítí obtěžováno Valentýnem, ale ještě jsem nečetla článek, že dušičky jsou komerční, otravný svátek. Mnoho mladších lidí ještě má své rodiče a prarodiče, nemají tedy vyloženě blízké zesnulé, kterým by koupili kytičku na hrob a zapálili svíčku – ale nepíšou, že jsou obtěžování svátkem zesnulých. Zato mnoho z nich píše, že jsou obtěžování Valentýnem, když jsou single, nebo když mají partnera, kterej to slavit chce a oni ne. Mají na svůj názor právo, ale proč rok co rok veřejně nadávat na to samé?

První pergamenové Valentýnky se objevily již v 10. století, a svátek oslav a motliteb za zesnulé se paradoxně objevil ve stejné době. Jsme zemí s velkým procentem nevěřících, ale křesťanské svátky mají u nás hodně velkou tradici (jsou jimi samozřejmě i Vánoce a Velikonoce). Holt křesťanství Evropě dalo trochu té historie – a svátky nám zůstaly... Oslavy a veselí je věc příjemná, takže tradice v rodinách zůstává dále a dále...

Valentýn je zítra, tak při té příležitosti se přimlouvám, že snad není tak hrozné vydržet bez veřejného pranýřování ten jeden den květin, bonboniér ve tvaru srdce, přáníček a dalších těch vyznání - z obchodů to totiž pak zmizí a rok bude klid. Je to myslím lepší svátek, než když se na dušičky pomalu vtírá ze západu Halloween – všude tam jsou ti svítící kostlivci a šklebící se dýně, už to je pár podzimů i zde. Přijde mi to ponuré, tak Helloween prostě neslavím. Ale ani nenadávám těm, kdo ho slaví :-) Naopak si myslím, že česká tradice kytiček na dušičky, nebo i květiny na Valentýna jsou oproti tomu pestřejším vyjádřením svátku, tak proč si to zošklivovat?

V každém případě, člověk je vděčný za každý bezva den v roce, tak určitě není špatné mít hezký den i 14. února :-) Ať ho slavíte, nebo ne, děkuji za zájem, a že jste vydrželi číst až sem.

Autor: Pavla Brychtová | čtvrtek 13.2.2014 7:13 | karma článku: 12.60 | přečteno: 873x

Další články blogera

Pavla Brychtová

Vyhraje Lukáš Pavlásek StarDance 2015?

Přiznejme si na rovinu, že stát se to může. Sázkové kanceláře prodělaly už hodně peněz na sázkách o jeho vypadnutí. Navzdory předpokladům Pavlásek jde stále do dalších kol a blíží se k finále. Proč vyhrává jeho "šlapání zelí"?

6.12.2015 v 8:40 | Karma článku: 47.47 | Přečteno: 35436 |

Pavla Brychtová

Česká republika má přispět 700 milionů Kč Turecku na řešení uprchlické krize EU

Tato částka má být součástí balíčku, který dostane Turecko za pomoc EU s imigrační problematikou. Premiér Sobotka označil dohodu za jeden z letošních nejvýznamnějších kroků k řešení uprchlické krize.

30.11.2015 v 4:19 | Karma článku: 37.67 | Přečteno: 1577 |

Pavla Brychtová

Jak dlouho bude Evropa shovívavá k násilí?

R.I.P. Paris... Jsem hodně zhnusená.... Když násilná smrt někoho přepadne při zábavě s těmi nejbližšími, tak je to naprosto chladnokrevný způsob, jak zbývající živé vyděsit. Cílem je získání respektu - ale způsobem zastrašování!

14.11.2015 v 7:10 | Karma článku: 35.71 | Přečteno: 1315 |

Pavla Brychtová

65 milionů Kč - cena za chystaný zákon o trvalém pobytu!

Ministerstvo vnitra ČR připravuje zákon, který má nařídit občanům, aby hlásili svůj nový trvalý pobyt do 15 dnů po přestěhování. Navíc chalupáři mají opět vystát fronty na úřadech a nahlásit si přechodný pobyt, který byl v minulosti zrušen. A předpokládaná cena související se zavedením zákona o trvalém pobytu? 65 000 000 Kč - tato částka je již zveřejněna, přičemž největší položku zahrnuje změna počítačové evidence obyvatel. Jakoby nestačily elektronické pokladny, musí se nakoupit a draze provozovat i nový systém na evidenci obyvatel.

18.4.2015 v 8:04 | Karma článku: 43.66 | Přečteno: 6453 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jana Veselá

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou, v podání - Pavel Kožíšek , Matyáš Kožíšek , asistentka Hana Mašlíková Reinders , Vladimír Hron a taneční škola X-Dance......

19.11.2017 v 8:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 64 | Diskuse

Pavel Chalupský

Když muž miluje muže a žena ženu.

Úkolem a snad i údělem blogera, je nastolovat i kontroverzní témata, zamyšlení, která nejdou s davem a jsou většinovou společností tabuizovaná, či neakceptována. Někdy je nutné plavat proti proudu.

19.11.2017 v 7:02 | Karma článku: 7.72 | Přečteno: 378 | Diskuse

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 21.14 | Přečteno: 584 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 20.28 | Přečteno: 1557 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Recenze knihy „Samomluvy Miroslava Macka“

Kniha českého stomatologa, bývalého politika, publicisty, překladatele a politického komentátora Miroslava Macka „Samomluvy Miroslava Macka“ je podivuhodná. Pobaví, rozesměje, inspiruje i obohatí, neboť je plná životní moudrosti.

18.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 20.24 | Přečteno: 625 | Diskuse
Počet článků 144 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2416

Jsem fanoušek psaného slova, pisatel dojmů a pozorovatel dění, technik, ajtík, grafik a nadšenec do designu, fotograf a certifikovaný poradce v oblasti realit a investic, milovník umění - ale hlavně jsem mamka - a velká optimistka, která doufá, že pro náš svět ještě není pozdě ! :-)Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.